Stolicą Meksyku jest miasto Meksyk. To dość popularne w Ameryce Środkowej, że kraj nazywa się tak samo, jak jego stolica. W przypadku Meksyku i takich właśnie państw wzięło się to stąd, że najpierw nazwana została stolica, a potem nazwa rozwinęła się na cały kraj. Miasto Meksyk jest jednak starsze, niż hiszpańska kolonizacja i stolicą tych ziem było już na długo przed tym, jak hiszpańscy konkwistadorzy je podbili.

W obecnym Meksyku mieściła się bowiem stolica imperium Azteków, które swoim obszarem było zbliżone do obecnego państwa Meksyku. Aztekowie utworzyli dużą kulturę, której ślady w Meksyku odnajdziesz i które są jedną z największych atrakcji tego kraju. Aztecy swoją stolicę utworzyli na wyspie, dzięki czemu łatwiej było miasta bronić. Obecnie wyspa jako taka już nie istnieje, ale teren dawnej indiańskiej stolicy jest centrum miasta, które zobaczyć należy koniecznie. Zresztą trudno byłoby sobie wyobrazić wycieczkę do Meksyku bez zajrzenia do stolicy. Centrum miasta wyróżnia się ciekawą zabudową kolonialną pochodzącą jeszcze z czasów hiszpańskich. Dominuje w niej pięcionawowa katedra, wybudowana w stylu barokowym. Śmiało można powiedzieć o Meksyku, że jest to miasto kościołów, co dowodzi wysokiej pozycji religii katolickiej w życiu Meksykanów.

Miasto Meksyk to nie tylko jego centrum. Ocenia się, że cała metropolia jest największym zespołem miejskim na świecie, po Tokio i Seulu. Miasto liczy sobie nieco ponad osiem milionów mieszkańców, ale jeśli doliczymy do tego wszystkie miasta i miasteczka położone w pobliżu Meksyku, da nam to imponująca liczbę około 23 milionów mieszkańców. A niepowiedziane, że miasto nie wyjdzie na prowadzenie w rankingu największych ośrodków świata, ponieważ przyrost naturalny jest w nim bardzo duży.

A jak ma się nazwa miasta do nazwy państwa? Czy Meksykanie zawsze wiedzą, co ma się na myśli mówiąc Meksyk? Raczej tak. Samo to określenie używane jest w stosunku do ich stolicy, natomiast na państwo sami mieszkańcy częściej mówią po prostu republika, albo jeszcze lepiej: ojczyzna, nie nazywając go wprost Meksykiem.

Można śmiało powiedzieć, że bez Meksyku miasta nie byłoby Meksyku państwa. Stolica to największy ośrodek zarówno kulturalny, jak też gospodarczy. Odpowiada on za wytwarzanie aż jednej trzeciej całego produktu krajowego, ale pewnie dla ciebie drogi turysto, ważniejsze jest życie kulturalne tego miasta. Nie będziesz miał powodów do narzekań, jeśli będziesz chciał się wybrać do teatru lub na koncert, ponieważ instytucji kulturalnych jest mnóstwo. Zachęcamy, abyś udał się do Pałacu Sztuk Pięknych, w którym organizowane są nie tylko niezliczone imprezy kulturalne, ale który warty jest zobaczenia również ze względów na swoje walory architektoniczne.

A jeśli chcesz obcować z tradycyjną kulturą meksykańską, zapraszamy do wielu knajp, w których grana jest muzyka na żywo. Będzie to ciekawe urozmaicenie twoich doznań kulturalnych i uzupełnienie do koncertów, które miałeś okazję wysłuchać, gdy płynąłeś do meksyku swoim statkiem wycieczkowym.